Düğün Davetiyesi Hakkında Aklınızda Bulunması Gerekenler

Düğün davetiyenizle ilgili olarak size sunulan hazır seçeneklerden faydalanabilir ya da tamamen size özel yepyeni bir fikirle ortaya çıkabilirsiniz. Düğün davetiyeleri en klasiğinden en renklisine değişik düğün konseptleri baz alınarak birçok farklı seçeneği barındırırlar. Esprili olabilir ya da kristal taşlarla süslü bir kutudan çıkan davetiyenizle son derece lüks bir düğünün haberini verebilirsiniz.

Düğün Davetiyesi İçin Nasıl Bir Konsept Seçilmeli?

İlk olarak nasıl bir düğün planladığınız, hangi mevsimde evlendiğiniz, konuklarınızın nasıl bir topluluk oluşturacağı gibi ana maddeleri göz önünde bulundurun. Yakın akraba ve arkadaşlardan oluşan bir grup için fazla resmi bir davetiye soğuk kaçabilir. Ya da iş dünyasının tanınmış  isimlerinin sizi hiç anlamadıkları bir espriyle hatırlamalarını istemezsiniz. Bir yaz düğünü için kar tanesi desenli bir davetiye de son derece abes kaçar.

Kararsızlık gözlerinizi bağladığında, mevsime göre zarf ve kağıt renkleri belirleyebilirsiniz. Sonbahar için turuncu, kahverengi, kızıl tonları, kışın beyaz, yazın kırmızı, yeşil, mavi, ilkbaharda pembe gibi seçeneklerle yola çıkabilirsiniz.

Zarf ve davetiyenizin içini kontrast renklerde seçerek de sade ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Örneğin kırmızı bir zarftan gri bir karton çıkabilir.

Düğün Davetiyeleri İçin Sipariş ve Gönderim Süresi

Davetiye düğün organizasyonu sırasında en zor karar verilen ama ilk başta yapılması gereken hazırlıklardan biridir. Nasıl bir davetiye olacağına karar vermek zordur çünkü henüz her ayrıntı hazır değilken, davetiye düğün hakkında konuklara bir izlenim verecektir. Ne yazık ki davetite seçimini son ana bırakamazsınız; çünkü davetiyelerin düğünden 6 ile 8 hafta önce davetlilere gönderilmesi, düğünden 3-4 ay önce de sipariş edilmesi gerekir. Bunlar ideal süreler olsa da elbette siz kendi şartlarınıza uygun olarak daha uzun ya da daha kısa sürelerde de davetiye kalemini halledebilirsiniz.

Düğün Davetiyesi Baskısı

Kafanızdaki davetiyeye her şekli verebilirsiniz ama gerçekte ne kadarı mümkün? Kağıt, mürekkep ve baskı makineleri sizi sınırlayabilir. Eğer renkli bir zemininiz varsa mürekkebin tezat bir renk olması ve metnin okunabilirliği önemlidir. Gri bir kartona füme yaldızla yazı yazdırmayın.

Basılacak adet davetli sayısından % 25 daha fazla olmalıdır. 100 kişilik bir davet için 125 davetiye sipariş etmelisiniz.

Düğün Davetiyelerine Yazılacak Metin Hakkında

Davetiye metninizi kalıplaşmış davet metinleri arasından seçebileceğiniz gibi, kendi yazdığınız bir şiirle de süsleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda unutmayın ki konuklar sizler adına ne kadar sevinirlerse sevinsinler bu duyguları sizler kadar yoğun yaşamıyorlar. Abartılı romantizmden kaçının.  Davetiyenin asıl amacı organizasyonun sahibini, amacını, yerini ve saatini bildirmektir. Bu bilgileri fazla gölgelemeyin.

Eğer düğün mekanınız herkes tarafından bilinen bir yer değilse davetiyenize adres tarifi, kroki ya da telefonlara cevap verebilecek bir yakınınızın cep telefonunu ekleyin. Siz o gün yol tarif edemeyecek kadar meşgul olacaksınız.

Kimlere Gönderilecek?

Davetiyeler basıldıktan sonra zarf doldurmak da başlı başına bir iştir. Zarfların üzerlerine davet edilecek isimler, ilkokul yazısıyla yazılmış olmamalı. Eğer profesyonel bir şirketle çalışmayıp davetiyenizi matbaada kendiniz hazırlattıysanız mutlaka yazısı güzel olan aile yakını ya da arkadaşlardan yardım isteyin. Tabii en uygunu profesyonel bir caligraftan bu hizmeti almanızdır.

İsimlerin başına mutlaka ‘Sayın’ ekleyin. Aynı evde yaşayan bir aile için ‘Sayın …. ve Ailesi’, evli çiftler için ‘Sayın … ve Eşi’ yazabilirsiniz. Evli olmayan çiftler için tek bir davetiyeye ayrı ayrı isimlerini yazabilirsiniz. 18 yaşından büyük çocuklar için aileleriyle yaşıyorlarsa bile ayrı davetiye göndermeniz yerinde olur.

Kimler Gelmeyecek?

Düğün organizasyonunuzda eğer masa düzenlemesi ve yemek için gelecek kişi sayısı mutlaka bilinmeliyse. LCV (Lütfen Cevap Verin) notu ekleyebilirsiniz. LCV: 0212 … .. .. şeklinde bir notla davetlileriniz mesajı alacaktır. Yine de bu herkes tarafından hoş karşılanmayabilir.

Düğün konseptiniz gereği vereceğiniz mesajları da yine not şeklinde iletebilirsiniz. Örneğin çocuk davetli istemiyorsanız ‘Küçüklere uyku saatlerinde iyi geceler dileriz.’gibi imalı bir cümle, lütfen çocuk getirmeyin demenizden daha hoş karşılanacaktır.

Ve tabii davetiyelerle ilgili önemli bir bilgi de ne kadar orjinal bir fikirle ortaya çıkarsanız, masrafınızı arttırma ihtimalinizin de o kadar artacağıdır. Bu yüzden piyasayı kolaçan etmeden tek bir fikre saplanıp kalmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Siparis Hattı